vajinismus tedavisi nasıl olur

Vajinismus dolayısıyla ertelenmesi okunuşu kaçınılması gereken birleşik sorun haline dönüşen cinsellik, ilişkileri de etraflıca etkiler.Bu sebeple tedavisi geciktirilmemelidir. Ülkemizdeki işaret yetişkin cinsel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin bir kez tabu olması, cinsî eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanılgı bilgiler, fiziksel sorunlar gibi fazla sayıda sebep yüzünden ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin evliliklerini üstelik tehlikeye sokabiliyor.

Vajinismus; kadının, eşi ya da seksüel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı ve zaviye endişesiyle ‘aşk kasları’ aşağılık verilen pelvik yaradılıştan kaslarını kasarak ilişkiye mâni olması ile oluşan, psikolojik kökenli yalnız cinsî fonksiyon bozukluğudur. bayan cinsel bağ sırasında zaviye endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik yaradılıştan kaslarını orada birleşik duvar varmışçasına kasarak ilişkiye bariyer olur. Vajinismus rahatsızlığının müteaddit tabii sebebi olduğuna, ancak altta yatan psikolojik sebeplerden işaret kötüsünün taciz ya da tecavüze maruz kalma olduğuna belirti ediyor.

KAS KASILMALARI SIRTA VURUYOR

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. cinsî bağlantı sırasında tepke şekilde gerçekleşen kas kasılmaları, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hem de ayak parmaklarına büyüklüğünde yaygın sadece şekilde görülebilir. Tüm bu kasılmaların sebebi vücudun kendisini koruma içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen eşeysel temas ile ilgili yerleşmiş birtakım negatif düşünceler yüzünden kadın, ilişki sırasında eşine ruhsat veremeyebilir.

EVLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR

Sevginin, çok bir ifadesi olan cinsel devamını oku yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa okunuşu eşinden uzaklaşmaya tarik açabilirken, kadında utanç ve suçluluk duygusuna niçin olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak fazla hususi benzer süje olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, yorgunluk duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin uşak konusunda tahakküm yapmaları sebebiyle ancak jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Ülkemizde seksüel tedavi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu maksadıyla müteaddit başvuru hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin başarıya olan inancı zaman geçtikçe azalmakta okunuşu çözümlenebilir yalnız dert olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte ve evliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

MASUMİYETİ yitirme KORKUSU ETKİLİ OLUYOR

Vajinismusun sebepleri, psikolojik ve nadiren de maddeye bulunmak amacıyla ikiye ayrılabilir. Nadir fiziksel sebepler arasında vajinal ve vulvar enfeksiyonlar, mebiz kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun en yerinde görülen sebepleri ise ruhsal sebeplerdir. bakirlik zarının lahut olması okunuşu çocukluk çağından itibaren erdenlik zarını korumaya yönelik verilen eğitimler, söylemler, davranışlar, birtakım kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe haysiyetiyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin tek tabu olması, seksüel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma hatalı seksüel bilgiler okunuşu vajinismus gelişmesinde çok politik nedenlerdir. Ülkemizde dinç kızların çoğu kızlık zarının patlayacağı, çok gereğinden zaviye çekeceği, çok ziyade nezif olacağı, cinselliğin sadece erkekler göre olduğu, cinsel zevk duymanın ayıp, yasak, günah olduğu gibi hatalı bilgilere sahiptir. Bu yanılgı bilgilere ilk geceyi muvaffakiyet ile atlatıp kendini ispatlama isteği okunuşu eşlik etmektedir.

EN zaviye SEBEPLERİ TACİZ VE TECAVÜZ

Eşini sevmeme, zoraki evlendirilme, bağ ve evlilik problemleri, eşe için duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü kaybetme korkusu gibi nedenler okunuşu vajinismus nedenleri arasında sayılabilecek nedenlerdir.

Vajinismusun altta yatan sebeplerinden işaret acıları ise taciz ya da tecavüze maruz kalmadır. Bilinçdışına itilen bu travma, ötede vajinismus başta sarhoş olmak üzere müteaddit psikolojik sorunlara illet olur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus tedavisi nasıl olur”

Leave a Reply

Gravatar